Rozmaitości i ciekawostki

Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?

Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?

Interesujące turystycznie rejony przyciągają tłumy gości. Chcąc zatrzymać na dłużej wspaniałe chwile, spędzone w ciekawych miejscach, niełatwo powstrzymać się od robienia zdjęć. Szczególnie w dobie coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie aparatów cyfrowych, lustrzanek i innych. Nawet telefony komórkowe coraz częściej wyposażone są w wysokiej klasy kamery. Czy zatem możemy swobodnie fotografować każde odwiedzone miejsce?

W Jaśle nie brakuje zabytkowych obiektów dla fotografów.

Jasło, zwane podkarpacką perłą, to przepiękne miasto, które zostało zupełnie zburzone w czasie II wojny światowej. W PRL słynące głównie z przemysłu, obecnie, dzięki dobrze zagospodarowanym funduszom unijnym, odzyskuje swój przedwojenny blask. Na szczególną uwagę wśród zabytków zasługują Kolegiacka Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fara) oraz Klasztor Franciszkanów. W okolicy Jasła, w Osieku i Trzcinnej, usytuowane są średniowieczne kościółki  drewniane. Amatorzy i profesjonalni fotografowie z pewnością znajdą tu wiele zapierających dech widoków do utrwalenia.

Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?
Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?

Fara to zabytek klasy zero. Powstała w XV wieku i należy do nielicznego na tym terenie grona budowli, wzniesionych z kamienia. W Średniowieczu w tym regionie budowano w większości kościoły drewniane. Gotycki charakter widoczny jest szczególnie z zewnątrz budynku, natomiast wnętrzu nadano już inny charakter. Na szczególną uwagę zasługują herby fundatorów, umieszczone na końcu wydłużonego prezbiterium, zamkniętego sklepieniem krzyżowo- żebrowym. W tylnej części stropu znajduje się drewniany chór muzyczny. Sylwetka kościoła  wyraźnie odznacza się w panoramie miasta. Gdy podejść bliżej, fara jest obiektem wolnostojącym, otoczonym starymi drzewami. T najstarszy zabytek miasta, na stałe wpisany w  tożsamość lokalną i tradycję. Kościół św. Antoniego Padewskiego w Jaśle został odbudowany w 1957-1963 roku. Jest to kościół murowany. Stanowi ważny ośrodek religijny.

Niedaleko Jasła, w Osieku, znajduje się, otoczony drzewami, wybudowany w 1419 roku, kościół modrzewiowy pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Kościół był poddany przebudowie w 1640 roku. Obecnie jest to trzynawowa budowla z wieżą. We wnętrzu można podziwiać polichromię z 1840 roku oraz kamienną chrzcielnicę z XVI wieku. Znajdziemy tu także olejny tryptyk z 1527 roku i dzwon z 1540 roku. Co ciekawe, w miejscowości zachowało się kilkanaście drewnianych domów. Warto zobaczyć także kilka interesujących, murowanych domów, z początku XX wieku. Także w powiecie jasielskim, w Trzcinicy, również można podziwiać zabytkowy kościół, zbudowany jeszcze w XIV wieku.

Co na temat fotografowania obiektów mówi polskie prawo?

Jak widać, nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do Jasła. Aparaty w dłoń i… No właśnie, co na temat fotografowania miejsc zabytkowych mówi prawo w Polsce? Czy odwiedzając wymienione tu i inne zabytki, możemy fotografować? Czy wystarczy uwzględnić, na przykład, zakaz używania lampy błyskowej, często umieszczony w widocznym miejscu? Czy obowiązują nas regulacje prawne ogólne, a może każda instytucja ma prawo tworzyć wewnętrzne regulaminy? Te pytania często zadają amatorzy fotografii, nie tylko w kontekście zabytkowych miejsc.

Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?
Swoboda fotografowania? Czyli gdzie można robić zdjęcia, a gdzie lepiej się wstrzymać?

Odpowiadamy. W naszym kraju nie ma zakazu fotografowania w miejscach ogólnodostępnych, jak kościoły, muzea, parki, cmentarze, instytucje państwowe, a także kluby, galerie handlowe, dyskoteki, kasyna, bary. Mogą jednak obowiązywać wewnętrzne regulaminy. Na przykład, parki narodowe często pobierają dodatkową opłatę za możliwość dokumentowania swych uroków. Z kolei wiele instytucji zabytkowych zastrzega sobie prawo do ograniczenia możliwości wykonywania zdjęć wewnętrznym regulaminem. Jest tak też w przypadku instytucji takich jak kasyna w Polsce. W większości obowiązuje zakaz używania aparatów.  Fotografowanie tam nie jest nielegalne w świetle prawa, ale stanowi złamanie wewnętrznej polityki tych miejsc. Zatem, jeśli marzy ci się udokumentowanie na zdjęciu świetnej zabawy z przyjaciółmi, a w jej tle ruletka, ryzykujesz, że zostaniesz wyproszony. Warto wiedzieć, że jesteśmy zobowiązani do przestrzegania tych regulacji. W przeciwnym wypadku, możemy być posądzeni o działanie na szkodę danego podmiotu. W przypadku cmentarzy, jeżeli chcielibyśmy fotografować w ich obrębie dla celów innych niż prywatne, także potrzebujemy uzyskać specjalną zgodę.

W kwestii fotografowania osób, należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje prawo osoby do wizerunku. Dlatego, jeżeli chcemy publikować zdjęcia, musimy uzyskać na to zgodę osób na nich zamieszczonych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoby stanowią szczegół większej całości, czyli nie znajdują się na pierwszym planie.

Tworząc nasze albumy i foldery ze zdjęciami, pamiętajmy, że możemy wykonywać fotografie z dużą swobodą w większości miejsc ogólnodostępnych. Uszanujmy jednak regulaminy wewnętrzne. Jeśli napotkamy zakaz fotografowania, zastosujmy się do niego.

We współpracy z kasynoorzel.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x