Login
Hasło

Ruszyła kampania przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2014 rok

To już jedenasta kampania, w której Polscy rolnicy mogą się ubiegać o przyznanie płatności obszarowych do gruntów rolnych. Zgodnie z unijnymi zasadami od 15 marca do 15 maja 2014 r. do ARiMR można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowych oraz wnioski o wypłatę pomocy na zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne w ramach PROW 2007 – 2013 za 2014 r. Pierwsze wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich rolnicy mieli możliwość złożyć w 2004 roku.

Logo ARiMR

Corocznie do Biura Powiatowego ARiMR w Jaśle wpływa z terenu powiatu jasielskiego, nieco ponad 7 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz około 1200 wniosków o wsparcie dla rolników prowadzących gospodarstwa na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

W ramach kampanii 2013 w Biurze Powiatowym w Jaśle ARiMR złożono 7 105 wniosków obszarowych i 1 187 wniosków o płatność z tytułu „ONW”.Z analizy danych wynika, że najwięcej wniosków składają producenci gminy Nowy Żmigród i Jasło. Do roku 2013 z tytułu płatności bezpośrednich i płatności ONW na konta jasielskich rolników wpłynęło około 129 mln zł. Od 2014 roku rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa 2014-2020 i wdrażanie nowego modelu Wspólnej Polityki Rolnej, w tym zasad płatności bezpośrednich i PROW 2014-2020. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych zreformowana WPR będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Zatem w 2014 r. obowiązują przepisy przejściowe, dające możliwość przyznawania płatności bezpośrednich na zasadach obowiązujących w 2013 roku z następującymi najważniejszymi zmianami:

W 2014 roku Rolnicy nie będą mogli ubiegać się o:
• Płatności uzupełniające do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatności zwierzęce)
• Płatności uzupełniające do powierzchni upraw innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin (tzw. uzupełniająca płatność podstawowa).

W porównaniu do roku 2013 wprowadzono dwie zmiany na poziomie regulacji unijnych, które pozytywnie przekładają się na powierzchnię kwalifikującą się do wsparcia oraz na kwoty przyznawanej pomocy:
1. kwalifikowalność do płatności gruntów, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r. – grunty te zostały oznaczone kodem DR-10 i dotychczas nie kwalifikowały się do wsparcia. Od 2014 r. będą one mogły zostać objęte płatnościami w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;
2. brak mechanizmu redukcji płatności unijnych i krajowych – płatności unijne nie będą pomniejszane z tytułu modulacji, a w związku z tym nie będzie stosowana także redukcja płatności krajowych.

Wprowadzono także pewne zmiany dotyczące przyznawania dopłat rolnikom gospodarującym w niekorzystnych warunkach są to tzw. dopłaty ONW. Generalna zmiana dotyczy tego, że rolnik, który chce otrzymywać takie dopłaty, nie będzie musiał zobowiązywać się do prowadzenia przez 5 lat działalności na terenach ONW.

O jakie płatności można ubiegać się w 2014 r.

W 2014 r. w ramach płatności bezpośrednich można ubiegać się o przyznanie:
• jednolitej płatności obszarowej;
• specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych;
• oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);
• oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich;
• płatności cukrowej;
• płatności do surowca tytoniowego (płatność do tytoniu);
• płatności do krów i owiec;
• płatności uzupełniających w ramach przejściowego wsparcia krajowego, tj.:
o płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją;
o płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu);
o płatności uzupełniającej w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatność niezwiązana do skrobi).

Terminy składania wniosków w 2014 roku

Wniosek o przyznanie płatności na rok 2014 składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja. Wniosek może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2014 roku, za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowana jest redukcja w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Wnioski można składać w Biurze Powiatowym w Jaśle, ul. Słowackiego 6 lub internetowo, po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego wniosku i uzyskanie loginu oraz hasła.

Zainteresowanych zapraszamy do składania wniosków w godz. pracy biura powiatowego od godz.7.30-15.30, a na dwa tygodnie przed upływem podstawowego terminu tj. od 5 maja – 16 maja br. od godz. 6.00-22.00.

Szczegółowe zasady przyznawania płatności i pomocy oraz wzory wniosków i dokumentów są zamieszczone na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, są one także dostępne w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

ARiMR w Jaśle

Ocena artykułu:
          0 głosów. Dziękujemy za głos.
reklama - zareklamuj się
Warto przeczytać (najnowsze informacje)najczęściej czytane | najczęściej komentowane
Konsultacje społeczne z seniorami 7 lutego, 12:10 Problematyka przestępstw najczęściej popełnianych na szkodę osób starszych była tematem debaty...
Koncert kolęd i pastorałek w JDK 3 lutego, 15:08 W poniedziałkowe popołudnie (1 lutego br.) młodzi wykonawcy „Sceny Słowa”, zespoły...
Remis seniorów w pierwszym sparingu tej zimy 1 lutego, 13:26 Drużyna Czarnych Jasło zremisowała z Przełomem Besko 1:1. Mecz był rozgrywany...
Właściciel firmy nie przyznaje się do winy 1 lutego, 13:24 Trwa śledztwo ws. śmiertelnego wypadku dwóch robotników Prokuratura Rejonowa w Jaśle wszczęła...

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy czytelników. Nie są one stanowiskiem redakcji portalu. Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin portalu.
Uwaga! Portal Jaslonet.pl przypomina:

"W związku z wyborami samorządowymi - wyborami do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wyborami wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - informujemy, iż w okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów w jakiejkolwiek formie a także publikowanie sondaży lub list wstępnych wyników wyborów. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny"

(Art. 65 ust. 1 i art. 201 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. nr 176, poz. 1190 ze zm.) oraz art. 27e oraz art. 27g ustawy z dnia z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2010 r. nr 176, poz. 1191 ze zm.)
Poleć artykuł znajomemu
zamknij (x)
Wpisz e-mail znajomego
Twoja wiadomość
Wprowadź kod z obrazka
© Jaslonet.pl 2008-2015 | Biuro Redakcji: Jasło, ul. Floriańska 42 | Kontakt: tel. 500 145 189, e-mail: redakcja | regulamin | reklama w portalu | patronat medialny