Rozmaitości i ciekawostki

Kierowcy pod nadzorem, czyli jak przedsiębiorstwa transportowe kontrolują pracowników

Przedsiębiorstwa transportowe wykorzystują różne sposoby, by kontrolować swoich pracowników wyjeżdżających w trasy. Dzięki monitoringom czy kamerom zyskują pewność, że ich podwładni należycie wykonują swoje obowiązki oraz że nie są sprawcami kolizji drogowych.

Kierowcy pod nadzorem, czyli jak przedsiębiorstwa transportowe kontrolują pracowników
Kierowcy pod nadzorem, czyli jak przedsiębiorstwa transportowe kontrolują pracowników

Monitoring GPS

Najczęściej wybieranym sposobem kontrolowania kierowców przez przedsiębiorstwa transportowe jest montowanie w pojazdach monitoringu GPS. Monitoring podaje lokalizację kierowcy i samochodu oraz wskazuje, jaką trasę i w jakim czasie pokonał. Dodatkowo monitoring GPS może być połączony z systemem kontroli zużycia paliwa, co pozwoli upewnić się, czy kierowca przestrzega reguł ekonomicznej jazdy.

Monitoring GPS często jest montowany w taki sposób, by kierowca nie wiedział o jego istnieniu. Jest to forma kontroli wykorzystywana w większości przypadków w celu eliminowania przekłamań kierowców, co do czasu przejazdu z miejsca na miejsce – kierowca, który oszukuje pracodawcę i w czasie pracy załatwia prywatne sprawy, szybko zostaje przyłapany. Dodatkowo systemy GPS połączone z kontrolą paliwa pozwalają logistykom lepiej planować trasy przejazdu i obniżać zużycie benzyny, co podnosi zyski przedsiębiorstwa.

Kamery wideo

Przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z monitoringu GPS i systemu kontroli paliwa na rzecz kamer wideo, rejestrujących trasę przejazdu. Wideorejestratory przejazdu (sprzedawane np. na stronie https://www.visiontrack.com/) są wykorzystywane w celu kontrolowania, czy kierowcy zatrudnieni w firmie jeżdżą zgodnie z przepisami. Kamery montowane we wnętrzu samochodu rejestrują drogę, po której porusza się kierowca, dzięki czemu mogą nagrać każde zdarzenie mające miejsce na jezdni. Nagranie pozwoli udokumentować, kto był sprawcą zdarzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy w kolizji brał udział kierowca pracujący w firmie transportowej. Jeżeli nagranie pokazuje przebieg wypadku, niewinny kierowca może oczyścić się z ewentualnych zarzutów przed policją, jak i wyjaśnić pracodawcy, co stało się w czasie przejazdu.

Kamery wideo, rejestrujące trasę przejazdu kierowcy zawodowego, pozwalają również sprawdzić, czy poruszał się on po wyznaczonej trasie. W urządzeniach wysokiej jakości montuje się lokalizatory GPS, dzięki czemu kamera może pełnić jednocześnie funkcje kontroli przejazdu po wyznaczonej trasie. Ponadto kamera może być wyposażona w funkcję kontroli prędkości, co pozwoli sprawdzić, czy kierowca w chwili ewentualnego wypadku jechał z dozwoloną prędkością.

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x