r e k l a m a
Przegląd mediów

Praca w podkarpackiej policji nadal atrakcyjna. Skąd ten fenomen?

W naszym regionie zainteresowanie służbą w policji jest jeszcze większe niż w całym ubiegłym roku. Kampanie promocyjne, plakaty, a nawet ogłoszenia w urzędach pracy czy na uczelniach – policja zachęca do służby w każdy możliwy sposób. Liczba wakatów w całej Polsce nadal jest duża, a komendanci prześcigają się w pomysłach, jak zyskać nowych funkcjonariuszy.

Służba w Policji z roku za rok staje się coraz bardziej obciążająca, zwłaszcza psychicznie. Jak mówią policjanci, zarobki są niewspółmierne do pracy, jaką wykonują. Fot. Paweł Bialic
Służba w Policji z roku za rok staje się coraz bardziej obciążająca, zwłaszcza psychicznie. Jak mówią policjanci, zarobki są niewspółmierne do pracy, jaką wykonują. Fot. Paweł Bialic

Nic to jednak nie daje, bo kandydatów jest coraz mniej, a w niektórych województwach sytuacja kadrowa jest wręcz dramatyczna. Okazuje się jednak, że jest województwo, w którym służba w policji jest nadal bardzo atrakcyjna. Tym jedynym miejscem jest województwo podkarpackie. Z czego to wynika?

– Od początku roku do dziś przyjęliśmy 1689 podań, to więcej niż w całym 2016 r. – mówi nadkomisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Jak mówi, aktualnie liczba wakatów w podkarpackiej policji wynosi 166. Z Końcem grudnia do służby zostanie przyjętych 120 nowych policjantów, którzy w styczniu rozpoczną szkolenie podstawowe w szkołach policji.

Praca w Policji coraz mniej atrakcyjna

Jak to się dzieje, że w woj. małopolskim, wielkopolskim czy łódzkim trzeba szukać chętnych nawet w urzędach pracy, a w Łodzi komendant nakazuje nawet pracownikom werbować chętnych? Jak mówią nieoficjalnie sami funkcjonariusze, ich zawód nie jest już tak doceniany jak dawniej. – Większość ludzi łączy nas z obecnymi rządzącymi. Jesteśmy dla nich marionetkami, wykonującymi polecenia polityczne. Nazywają nas pieskami Błaszczaka. Nie ma już do nas absolutnie żadnego szacunku – wyznają nam funkcjonariusze.

Upolitycznienie to nie jedyny powód. Policja była zawsze atrakcyjna ze względu na przywileje emerytalne, jakie przysługiwały pracownikom. W przeszłości, żeby otrzymać emeryturę, musieli jedynie udowodnić 15 lat służby. Od kiedy jednak trzeba przepracować 25 lat oraz ukończyć 55 lat, praca w policji już tak nie przyciąga.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Wioletta Kruk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x