Login
Hasło

W podróży przez Paryż

21 marca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle po raz kolejny gościliśmy jasielskiego pasjonata podróży Tomasza Dobrowolskiego, aby tym razem wspólnie odbyć wędrówkę ulicami Paryża.

W podróży przez Paryż
W podróży przez Paryż

Paryż – stolica Francji, wizytówka mody, miasto zakochanych. To jedno z piękniejszych miast Europy, przyciągające jak magnes turystów z całego świata. Od setek lat znajduje się w centrum wydarzeń historycznych, politycznych i gospodarczych. W Europie i na świecie kojarzone jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami, modą, rozrywką i kulturą.

Wieża Eiffla – symbol Paryża – jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Ta żelazna konstrukcja, zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku, aż do lat 30. XX wieku była najwyższa na świecie. Warto wjechać na szczyt, by rozkoszować się widokiem Paryża lub posiłkiem w restauracji Jules Verne.

W ostatnich latach XIX wieku, Montmartre był sercem paryskiej cyganerii artystycznej. Nocne życie przyciągało i inspirowało takich artystów, jak Toulouse-Lautrec,Vincent Van Gogh czy Claude Monet. W słynnym kabarecie Moulin Rouge nadal jeszcze czuć ducha tamtych lat, a brukowany Place du Tertre, nadal upodobali sobie portreciści i uliczni twórcy. Odwiedzając Montmartre nie sposób pominąć prawdziwej perełki, jaką jest bazylika Sacré-Cœur, której ogromne iglice górują nad całą dzielnicą. Z kopuły świątyni, po pokonaniu 300 stopni, można podziwiać wyjątkowo piękny widok na leżący u jej stóp Paryż.

Katedrę Notre Dame Victor Hugo nieprzypadkowo wybrał na miejsce akcji swojej powieści „Dzwonnik z Notre Dame” z roku 1831. Dziś tłumy turystów podziwiają łuki, gargulce i witraże, które uczyniły tę budowlę sławną na całym świecie.

Zwiedzając Paryż trzeba koniecznie odwiedzić Luwr – dawny pałac królewski, a obecnie największe muzeum sztuki na świecie ze słynnym obrazem Mony Lisy i tajemniczą Wenus z Milo, a także Wersal z ogrodami, które oszałamiają swoim pięknem.

To miasto opiewane w piosenkach i filmach posiada tak wiele atrakcji, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Spacerując, niemal na każdym kroku i w każdej uliczce możemy spotkać piękny budynek lub fasadę, która nas zachwyci równie mocno, co słynne miejsca.

Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję” w ramach cyklu „Marzec pod znakiem Kobiet”.

MBP w Jaśle

Ocena artykułu:
          0 głosów. Dziękujemy za głos.
reklama - zareklamuj się
Warto przeczytać (najnowsze informacje)najczęściej czytane | najczęściej komentowane
Czwórka ma nowe boisko sportowe 18 czerwca, 09:52 Przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle powstało nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe. Prace przy jego...
Prawie 4 tys. zł emerytury, ale trzeba dożyć 100 lat 18 czerwca, 09:48 73 osoby, które ukończyły 100 lat, otrzymują z ZUS tzw. honorowe...
Numer alarmowy 997 będzie obsługiwany przez operatorów centrum powiadamiania ratunkowego 18 czerwca, 09:46 21 czerwca na Podkarpaciu rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego Policji...
I nagroda dla Julii Zielińskiej w XXIX Ogólnopolskim Festiwalu „Polonia semper Fidelis” 18 czerwca, 09:43 W dniach 8 - 10 czerwca br. w Dębicy odbył się...

Wasze komentarze ()

Poleć artykuł znajomemu
zamknij (x)
Wpisz e-mail znajomego
Twoja wiadomość
Wprowadź kod z obrazka
© Jaslonet.pl 2008-2016 | Kontakt: tel. 500 145 189, e-mail: redakcja | regulamin | reklama w portalu | patronat medialny