Login
Hasło

Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem

15 lutego 2018 r. prof. Karol Myśliwiec zaprosił nas do Egiptu – świata, którego jest odkrywcą i obserwatorem od 50 lat. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem
Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem

Profesor Karol Myśliwiec jest jaślaninem, światowej sławy archeologiem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Od 1987 r. prowadzi badania w Sakkarze.

Odkrywanie tajemnic drugiego człowieka jest moją pasją – mówił w filmie z cyklu „Małe miasto wielkich ludzi”, który obejrzeliśmy na początku spotkania. Film zrealizowała TV Obiektyw na zlecenie Miasta Jasła. Pamiątkową płytę z filmem wręczył Profesorowi Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła, dziękując za nieustające powroty do jasielskich korzeni. Profesor podkreślił, że Gądki ze swoją tajemniczością, ruinami i zabudowaniami z lat powojennych to umiłowana część miasta, która od młodości rozbudzała jego wyobraźnię.

Karol Myśliwiec jest wielkim mówcą i bystrym obserwatorem. O Egipcie mówił z miłością i wielką troską o losy kraju. Zapytany o to czy społeczeństwo egipskie zmieniło się na przez czas jego pobytu, odpowiedział: Człowiek i jego namiętności są niezmienne. Za przykład podał tzw. snobizm nekropoidalny, kiedy to jeden z dostojników chciał być pochowany w grobie przechodnim Aleksandra Wielkiego.

Za swoje najbardziej spektakularne i ważne dla świata archeologicznego uważa wykopaliska w Tell Atrib, gdzie znaleziony przez Polaków materiał wykopaliskowy stał się punktem wyjścia do przedatowania niektórych eksponatów w światowych muzeach.

Archeolog musi publikować szybko i w wielu językach, by o postępach w pracach dowiedział się cały świat. W cenie jest też uważność i kontekst historyczny, który czasem prowadzi do zaskakujących wniosków i wielkich odkryć – mówił.

Dowiedzieliśmy się też, dlaczego to Tutanchamon jest w powszechnej świadomości najbardziej znanym faraonem oraz dlaczego nie należy używać metody sejsmicznej w badaniach archeologicznych. Profesor z żalem przyznał, że jego praca w dużej mierze polega na zdobywaniu środków i poszukiwaniu sponsorów na kolejne ekspedycje.

Tych, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu zachęcamy do lektury najnowszej książki profesora „W cieniu Dżesera” (2016), pełnej ciekawych anegdot, dostępnej w MBP w Jaśle.

Miejska Biblioteka Publiczna składa podziękowania dla Jasielskiego Domu Kultury za użyczenie sali multimedialnej i pomoc w przeprowadzeniu spotkania oraz dla Pana Tomasza Kasprzyka za udostępnienie fotografii Profesora.

MBP Jasło

Ocena artykułu:
          0 głosów. Dziękujemy za głos.
reklama - zareklamuj się
Warto przeczytać (najnowsze informacje)najczęściej czytane | najczęściej komentowane
Czwórka ma nowe boisko sportowe 18 czerwca, 09:52 Przy Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle powstało nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe. Prace przy jego...
Prawie 4 tys. zł emerytury, ale trzeba dożyć 100 lat 18 czerwca, 09:48 73 osoby, które ukończyły 100 lat, otrzymują z ZUS tzw. honorowe...
Numer alarmowy 997 będzie obsługiwany przez operatorów centrum powiadamiania ratunkowego 18 czerwca, 09:46 21 czerwca na Podkarpaciu rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego Policji...
I nagroda dla Julii Zielińskiej w XXIX Ogólnopolskim Festiwalu „Polonia semper Fidelis” 18 czerwca, 09:43 W dniach 8 - 10 czerwca br. w Dębicy odbył się...

Wasze komentarze ()

Poleć artykuł znajomemu
zamknij (x)
Wpisz e-mail znajomego
Twoja wiadomość
Wprowadź kod z obrazka
© Jaslonet.pl 2008-2016 | Kontakt: tel. 500 145 189, e-mail: redakcja | regulamin | reklama w portalu | patronat medialny