Login
Hasło

Felieton: Sprinterzy polityczni na start

Po czym poznać wybory samorządowe w Jaśle? Po plakatach z wyretuszowanymi twarzami polityków, które mają mało wspólnego z facjatami ich właścicieli. Mam wrażanie, że aktywność niektórych komitetów jasielskich przypomina wywiady z Krzysztofem Ibiszem, sztuczność wizerunku i miałkość treści.

Wybory samorządowe (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Prócz aktywności w Internecie i w jasielskiej kablówce nie znamy programów komitetów wyborczych i kandydatów na burmistrza. Wszystko zostało zostawione na dwa tygodnie przed wyborami. A przecież konfrontacja kandydatów byłaby ożywcza dla i tak już stęchłej debaty publicznej w Jaśle.

Wtedy nie tylko możliwe jest poznanie kandydatów i ich programów, ale co ważniejsze pokazanie, które z nich mają szansę obronić się w konfrontacji z rzeczywistością. Ważne jest nie tylko poznanie wizji rozwoju miasta, ale także proponowanej pracy urzędu, który niestety często rozumiany jest jako miejsce pracy stażystów pociotków, a nie sprawnie działający organizm, przy którym nie należy majstrować.

W Jaśle zarysowuje się podział między kandydatami, którzy pracowali w szkołach albo otarli się o biznes. Gmina jest specyficzną przestrzenią, gdzie głównym celem jest kompromis. Pytanie brzmi, kto bardziej odpowiada wyborcom, czy burmistrz menager, czy burmistrz pedagog?

Kiedy w miastach ościennych kandydaci prześcigają się, aby zjednywać sobie wyborców, u nas najważniejsze jest ładnie zaprezentować się na plakacie wyborczym. Tylko niektórzy fatygują się, by spotykać się z potencjalnymi wyborcami, ale ich kontakty ograniczają się jedynie do rozdawania ulotek, a przecież nie na tym rzecz polega.

Poza tym większość wyborców nie zna swoich kandydatów. Często są to przypadkowe osoby, które albo mają odmłodzić listę, albo wypełnić ją, by tylko promować kandydata na burmistrza. Hasła „młodzi do polityki”, są często wykorzystywane przez starych wyjadaczy do forowania jedynek na listach a mają mało wspólnego z dawaniem szansy młodym.

Brakuje nam wzorców promocji lokalnych liderów, czyli osób, które dostają głos na kanwie tego, co już osiągnęły. Pokaż mi swoje zasługi dla osiedla a powiem ci czy na ciebie zagłosuję – tak powinna brzmieć dewiza każdego z nas przed wyborem radnego. Łatwo bowiem popełnić błąd, a wtedy za naszą nieroztropność, ktoś może spędzić cztery lata w radzie nie biorąc w niej aktywnego udziału. A wszystko na nasz koszt.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Ocena artykułu:
* * * * ½ 9 głosów. Dziękujemy za głos.
reklama - zareklamuj się

Wasze komentarze ()

vc vc 6-11-2010 14:43 IP: 83.*.*.*

Dokąd Jaślanie nie zrozumieją, że do samorządu NIE głosuje się na listy partyjne dotąd lepiej tu nie będzie- liczne przyklady z ościennych miast i gmin potwierdzaja tę regułę. Kandydaci partii politycznych realizują cele partii a nie społeczeństwa.

Grzegorz Mitoraj Grzegorz Mitoraj 6-11-2010 15:42 IP: 82.*.*.*

Pytanie powinno brzmieć "Pokaż mi co zrobiłeś dobrego dla Jasła, a powiem Ci kim jesteś". Patrząc tylko na swoje osiedle daleko nie zajdziemy. Rozwiązując problem w jednym miejscu, korzystać z tego będą mieszkańcy z całego miasta. Np. Budując jakiś element infrastruktury (rondo, przejście itp)przy jakimś osiedlu, użytkować może każdy. Błędne zatem jest wygłaszanie opinii ,że tym to zrobili dobrze a nam nie. Zgadzam się z wpisem VC. Głosujmy na komitety a nie partie.Radny z PO lub PiS będzie zakładnikiem swojego prezesa, a powinien być zakładnikiem wyborców.

Klaudiusz Klaudiusz 6-11-2010 17:27 IP: 83.*.*.*

W zupełności podzielam uwagi p. Kuby Kowalczyka,autora artykułu, co do jakości kampanii wyborczej w Jaśle.Odpowiedż dlaczego jej praktycznie nie ma,ogranicza się do pokazywania plakatów jest prosta. Po prostu na burmistrzów i z pierwszych miejsc list,nieważne jakich startują te same ryje! Powiązane układami partyjnymi,rodzinnymi dbają wyłącznie o własne i szemrane interesiki czyniąc z wyborców,a także osób umieszczonych w dolnych pozycjach list coś na wzór bezmyślnego stada małp,których nauczono po mszach wrzucać na nich karteczki do wiaderka ,zwanego urną.Każda nowa twarz,pogląd,inicjatywa budzi w nich strach,panikę.Wtedy nie zważając na metody unicestwiają ją,zastraszają ,upokarzają itd.itp.
Tak wybrani,w piórach demokracji demolują Jasło,czyniąc z niej pośmiewisko,czyniąc wieś udekorowaną w miejskie szaty.Wieś bez przyszłości,bo stare mordy żrą i przeżuwają sukcesy na bieżąco, a Ci co by chcieli,zwłaszcza młodzież musi wynosić się za chlebem poza tą przystań zdziczenia i obłudy...A tyle jest do zrobienia!!! Może ten mądry artykuł p. Kuby,moje uwagi obudzą obywateli Jasła,którzy oddadzą głosy podłóg wiedzy kandydatów,a nie poparcia z za pleców, wg stopnia rozrodczości rodziny w okręgach wyborczych,upartyjnienia bądż załatwienia dla siebie czegoś tam...

Łukasz Kotulak Lukasz Kotulak 6-11-2010 20:31 IP: 89.*.*.*

Wbrew pozorom na jasielskich listach wyborczych jest kilku młodych ludzi, którzy są wykształceni, mają doświadczenie w działalności społecznej.
Chociaż pomieszkuje w innych miastach (praca w Rzeszowie, studia w Lublinie) to jednak znajduję czas żeby zrobić coś dobrego dla Jasła.

Jaślak Jaślak 6-11-2010 20:31 IP: 109.*.*.*

Moi Drodzy
Jasło to nie Paryż tylko małe miasteczko jakich jest tysiące w Polsce. Więc i budżet miasta jest niewielki. Szansa to środki unijne, które miastu raz się udaje zdobyć , a raz nie. Tak samo jest z burmistrzem takiego miasta, który już w Bieczu jest nikim - zwykłym przechodniem na ulicy w powszedni dzień. Każdy z kandydatów będzie czarował co on to nie zrobi.... hahhahaha. Nowy burmistrz będzie potrzebował ok 2 lat żeby się zorientować o co chodzi i zacząć pisać wnioski, które nie dostaje się od ręki.
Dajmy szansę Marii Kurowskiej na kolejną kadencje. Jest w planach wiele ważnych inwestycji. Tylko ślepy nie zauważy zmian w Jaśle. Wyremontowanych, dróg, chodników, szkół, wałów, stacji uzdatniania wody i wielu innych inwestycji, których nie widać na ulicy.
Ktoś zaraz napisze, .... a powiedziała coś tam czy gdzieś tam pojechała ----- tylko ten,co nic nie robi nie popełnia błędów.....

do Jaślak do Jaślak 6-11-2010 20:56 IP: 95.*.*.*

ja również wolę oceniać ludzi po tym co już zrobili niż po ich obiecankach... i Pani Kurowska wypada tu BARDZO BLADO:
- fontanny i deptaki zamiast walki o przyciągnięcie do Jasła nowych pracodawców
- wpadki, które nie przysporzyły Jasłu dobrej prasy - np. szeroko komentowana w mediach ogólnopolskich afera z dębem "Hitlera"
- itp.
A argumenty typu "Nowy burmistrz będzie potrzebował ok 2 lat żeby się zorientować o co chodzi" można skwitować tylko jednym - buehehehe :))) Idąc tym tokiem myślenia - najlepszych rządzących mają Chińczycy - żaden rząd nie ma tak długiego stażu :)))))

007 007 6-11-2010 21:42 IP: 109.*.*.*

Do Jaślak ,przestań wstydu oszczędz!!!!!

do Jaślak do Jaślak 6-11-2010 21:42 IP: 95.*.*.*

"tylko ten,co nic nie robi nie popełnia błędów....." - szkoda tylko, że Pani Burmistrz głównie popełniała błędy i gafy. a co zrobiła??? kupa pomników, wspomniane fontanny, deptaki i "droga do nikąd" w Warzycach :))) A gdzie ułatwienia dla przedsiębiorców?, gdzie strefa ekonomiczna?
Jakość życia jaślan nie poprawia się przez stawianie obelisków i fontann tylko przez miejsca pracy, żłobki i przedszkola, obwodnice z prawdziwego zdarzenia itp. Nie wierzę, że w następnej kadencji Pani Kurowska jest w stanie nam coś takiego zaoferować. Wszyscy, tylko nie Ona!

Do AUTORA Do AUTORA 7-11-2010 10:38 IP: 77.*.*.*

Kuba, jesteś stronniczy. Spojrz na listy NASZEGO JASŁA! Czy Tadeusz Baniak jest jedynką na liście? Nieładnie! Młodych eliminujesz? WSTYD PRZYNOSISZ PORTALOWI.

Do AUTORA Do AUTORA 7-11-2010 10:40 IP: 77.*.*.*

JEŻELI TEGO TEKSTU NIE WYDRUKUJECIE, TO DAJCIE SOBIE SPOKÓJ Z PROWADZENIEM TAKIEGO BADZIEWIA PS. KUBA... STARCEM TO TY CHYBA NIE JESTEŚ?

Łukasz Kotulak Lukasz Kotulak 7-11-2010 10:43 IP: 89.*.*.*

W sprawie Burmistrza zgadzam się z przedmówcami; KAŻDY tylko nie Kurowska.

Każdy inny nie bedzie jeździł na pielgrzymki służbowym samochodem,
każdy inny nie bedzie ratował Bałtyku,
każdy inny nie znajdzie w mieście kolejnego "dębu Hitlera",
każdy inny nie zbuduje drogi donikąd,
każdy inny tak chętnie nie będzie otwierał inwestycji zakontraktowanych przez poprzedniego burmistrza

Z tego co ulica mówi wynika, że pani Kurowska nie zakontraktowała żadnej nowej inwestycji na przyszły rok? Ale za to przez całą kadencję otwarła nowe szkoły, drogi, chodniki, na które pieniądze załatwił Burmistrz Czernecki?

Masz głos, masz wybór!
Idź na wybory zmień miasto!

dragoness dragoness 7-11-2010 12:57 IP: 94.*.*.*

Wiele projektów poprzedniej ekipy kurzy się w segregatorach, np. drogi obwodowe (nie mylić z obwodnicami), zakład utylizacji odpadów (przedstawiany przez ś.p. Zająca jako spalarnia) w Gamracie, w którym miało znaleźć zatrudnienie 60 osób, nie licząc bazy transportowej, budowa mostu na Gądkach (gdzie był wtedy p. Dziedzic?), Centrum Łukasiewicza (czyli rozwój turystyki). Więcej informacji na stronie www.kww-psp.pl

PiS-man PiS-man 7-11-2010 13:43 IP: 79.*.*.*

Widziałem baner Romka Kościowa :D Faktycznie wygląda jak Krzysztof Ibisz jasielskiej polityki :D

adas adas 7-11-2010 14:41 IP: 94.*.*.*

Taa, kościow ma bardzo dużo banerów a nie jak inni.

POLO POLO 7-11-2010 19:09 IP: 94.*.*.*

Burmistrzem powinien byc rodowity Jaslnin , wyksztalcony niezalerzy od żadnej parti i ugrupowań. Ktory nie bedzie uwikłany w zadne polityczne rozgrywki

Młoda Młoda 8-11-2010 09:12 IP: 95.*.*.*

POLO, masz rację. Burmistrzem powinien zostać jaślanin, wyksztalcony, doświadczony, niezależny od jakiejkolwiek partii. Jest to TADEUSZ BANIAK-Nasze Jasło!

Trochę starszy Trochę starszy 8-11-2010 10:20 IP: 109.*.*.*

Młoda pan Baniak ostatnio to był szefem SLD pełnomocnikiem w NJ jest pan KOzak czyli pod szyldem Nasze Jasło schowane jest SLD.Popatrz na plakat wyborczy kandydata Baniaka 30-latek a on ma 60 już robi "jeleni" z wyborców.

Młoda Młoda 8-11-2010 10:39 IP: 95.*.*.*

Trochę starszy wybierz sobie 18-tkę, partyjniaczkę z PiS i już!

nikt nikt 8-11-2010 20:49 IP: 82.*.*.*

Czy widzieli państwo baner trzech król na płocie Cz.Drobnego tylko brakuje im na głowie korony ale kupi sobie w piątek na rynku wyglądają prawie jak portrety na pochodzie 1-wszo majowym

klick klick 10-11-2010 18:10 IP: 109.*.*.*

"PAJĄK" - na RADNEGO DO POWIATU !!!!!!
TYLKO SZKODA ZE Z TEJ LISTY....... ( ;

jaślanin jaślanin 13-11-2010 19:32 IP: 78.*.*.*

Oj zazdrościmy tych banerów, zazdrościmy, ale myślę, że zawiść też jest cechą ludzką !

A A 15-11-2010 07:42 IP: 79.*.*.*

Uczestniczyłem wczoraj w dwóch konwencjach wyborczych Forum Jasielskiego i Jaślan. Odczucia mam raczej pozytywne. Ale narazie to wszystko w fazie obiecanek i deklaracji. I jeszcze jedna sprawa z związana z propagandą wyborczą. Kandydatka na burmistrza na pierwszym miejscu swoich oiągnięć w latach 2006-2010 podaje " stacja uzdaniania wody i wymiana sieci wodociągowej " Jeśli mnie pamięć nie myli inwestycja była rozpoczęta za burmistrza Czerneckiego. Może ktoś to zweryfikuje.

mystic_person mystic_person 4-12-2010 22:27 IP: 94.*.*.*

do do Jaślak: chłopcze nie baw się w polityke skoro nawet nie wierz kto buduje miejsca pracy itd. on ma własne budować takie drogi by mogli łatwiej dsotać się tu przedsiebiorcy i na tym rzecz polega. hahaha torszkę mnie rozśmieszyłeś tą swoją wypowiedzią.

Poleć artykuł znajomemu
zamknij (x)
Wpisz e-mail znajomego
Twoja wiadomość
Wprowadź kod z obrazka
© Jaslonet.pl 2008-2018 | Kontakt: tel. 500 145 189, e-mail: redakcja | regulamin | reklama w portalu | patronat medialny