Login
Hasło

Dworek, w którym przebywał Witkacy odzyska dawną świetność (foto)

XIX wieczny dworek w Tarnowcu ma nowych właścicieli. A oni mają pomysł na przywrócenie mu dawnej świetności. W końcu jest szansa, aby odzyskał dawny wygląd, z czasów, kiedy gościł i malował tam sam Stanisław Witkiewicz “Witkacy”.

Dworek w Tarnowcu. Więcej zdjęć w fotogalerii

Przed rokiem bracia Mateusz (23 lata) i Dominik (32 lata) Pawlusiowie wraz z wujkiem Stefanem Kiełtyką (60 lat) kupili zabytkowy dwór w Tarnowcu. Podobnymi obiektami interesowali się od dawna, jednak pomysł kupna narodził się spontanicznie. Zobaczyli ogłoszenie na jednej z witryn internetowych i postanowili tchnąć życie w dworek z niebanalną historią.


Na zdjęciu obecni właściciele, Mateusz Pawluś i Stefan Kiełtyka

- Takich budynków jest mało. Ciężko jest w tym momencie osobom prywatnym kupić taki dworek i jeszcze w takim stanie – mówi Mateusz Pawluś – widziałem dużo podobnych obiektów, ale ten jest wyjątkowy – dodaje.

Postanowili więc zaryzykować i dzięki pomocy władz gminnych przejęli budynek od dotychczasowej właścicielki.

Miłość w „małym dworku”

Dwór w Tarnowcu został wzniesiony na początku XIX wieku. W latach 30. XX w. w jego posiadanie weszła rodzina Leszczyńskich, z którą w ostatnim okresie życia zaprzyjaźniony był malarz i dramaturg Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy).


Dwór w Tarnowcu za czasów Leszczyńskich – fot. z arch. St. Lawera

Witkacy miał tu romans z panną z dobrego domu Janiną Turowską. Była jego muzą i wielką miłością. Kiedy matka Inki nie wyraziła zgody na związek z kontrowersyjnym Witkacym, Janina poślubiła Jana Leszczyńskiego, ostatniego właściciela dworku. Witkacy był wściekły na przyjaciela, że odbił mu Inkę. Przez pewien czas nie rozmawiał z Leszczyńskim. Potem złość do przyjaciela przeszła, ale miłość do ukochanej nigdy nie wygasła.


Stanisław Witkiewicz i Janina Turowska – Leszczyńska - fot. z arch. St. Lawera

- Myślę, że ona też się nigdy nie odkochała w Witkacym, co widać na zdjęciach – mówi Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca, kopalnia wiedzy na temat Witkacego.

Po samobójczej śmierci Stanisława, Inka kompletnie się załamała. Zmarła w 1943 roku. Miała 35 lat.

„Gryzmoły” Witkacego

W latach 1935-39 Witkacy często gościł w Tarnowcu, zajmując pokój w pd-zach. narożniku dworu. Namalował tam 108 obrazów. Na ścianach dworu miały powstać liczne kompozycje malarskie przypisywane Witkacemu.


Odsłonięty fragment malowidła, prawdopodobnie autorstwa Witkacego

- Tam było, co najmniej dwa malowidła. Ten, który się zachował przedstawia piękną kobietę w otoczeniu kwiatów, myślę że jest to jeden z portretów Witkacego z serii „wylizanych” ( to kategoria obrazów naturalistycznych malowanych przez Witkiewicza – przypis redakcji) – tłumaczy Lawera.

Po wojnie we dworze krótko mieściła się szkoła, potem budynek przeszedł w ręce gminnej spółdzielni w Tarnowcu. Wtedy postanowiono zamalować obrazy. Większość bezmyślnie zniszczono biorąc je za bohomazy.

- Jakiś „solidny” malarz, żeby nie przebijało malowidło wziął je zeskrobał. Dlatego później  żadnych malowideł nie odnaleziono – opowiada Lawera.

„Do odważnych świat należy”

Mimo, że dwór przez lata popadał w ruinę,  Mateusz i Dominik od początku widzieli w nim piękne miejsce. Gdy pierwszy raz przekroczyli jego progi zachwycali się wszystkim. Układem pomieszczeń, wysokością sufitów, malowidłem na ścianie, podłogami i wieloma oryginalnymi detalami.

Ale przede wszystkim zachwycał ich potencjał dworku, który zapragnęli wykorzystać.


Wnętrza dworu w Tarnowcu

- Do odważnych świat należy, trzeba spróbować. Ja nie widzę żadnych przeszkód, aby doprowadzić ten dworek do stanu sprzed 90 lat – mówi Mateusz.

Na razie trwają prace inwentaryzacyjne, niezbędne do rozpoczęcia remontów. Budynek został uprzątnięty, a teren ogrodzony. Prace prowadzone są pod okiem konserwatora. Remont zacznie się od wymiany dachu.

W środku sprawdzono (bezowocnie) czy na ścianach nie znajdują się inne malowidła. Poczyniono też starania, aby zabezpieczyć przed wilgocią i grzybem malowidło w południowej części. Jest szansa na jego całkowite odkrycie.


Wnętrza dworu w Tarnowcu

- Zajmą się tym konserwatorzy, na pewno jest to pracochłonne, ale myślę, że w XXI wieku przy technice jaką mamy nie będzie problemów z doprowadzeniem tego do pierwotnego stanu – przekonuje Mateusz Pawluś.

Z zapału i wizji braci Pawlusiów zadowolony jest Stanisław Lawera, który wiele lat zabiegał, by dwór trafił w dobre ręce.

- Widzę, że te sprawy są prowadzone z zaangażowaniem, z szacunkiem do historii i pod okiem konserwatora – mówi Lawera. – Ludzie młodzi mają dobre i racjonalne spojrzenie na świat, nie zawsze ten stary wszystko wie najlepiej. Oni to pokazują.


Wnętrze dworu w Tarnowcu

Będzie restauracja i hotelik?

Bracia planują odnowić budynek w ciągu czterech lat. Na razie nie sprecyzowano, jakie będzie jego przeznaczenie.

- Z tego co rozmawialiśmy, ale jest to jeszcze nieskrystalizowane, ma tutaj powstać  restauracja, mini hotel oraz małe mieszkanie dla właściciela, który tutaj chce przyjechać i mieszkać – mówi Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Jedno jest pewne, wnętrze musi oddawać charakter miejsca.

- Dwór jest z natury przyciemniony w środku i ma niesamowitą atmosferę. Myślę, że taki jak był „pokręcony” Witkacy taki powinien być dworek – mówi Stanisław Lawera.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

- – -
Fotogaleria:

Ocena artykułu:
          0 głosów. Dziękujemy za głos.
reklama - zareklamuj się
Warto przeczytać (najnowsze informacje)najczęściej czytane | najczęściej komentowane
Lista niesolidnych pacjentów 20 sierpnia, 08:30 Nie przyjdziesz na wizytę do lekarza, możesz trafić na „czarna listę”. W sieci pojawiła się strona...
Ciężko wywalczone trzy punkty z Wisłokiem Sieniawa 20 sierpnia, 08:02 Drużyna seniorów jasielskiego klubu wygrała niedzielny mecz z Wisłokiem Sieniawa 2:0....
III kolejka ligi okręgowej. Czarni zagrają z Wisłokiem Sieniawa 17 sierpnia, 09:26 W najbliższą niedzielę, o godz. 17:00 zostanie rozegrana III kolejka krośnieńskiej...
300 tysięcy złotych do wykorzystania - złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego 16 sierpnia, 15:09 Od 21 sierpnia do 11 września każdy mieszkaniec Jasła będzie mógł...

Wasze komentarze ()

zzz zzz 14-08-2010 12:07 IP: 83.*.*.*

Mała pomyłka Wójt nazywa się Bogusław Wójcik a nie Stanisław :)

wacek wacek 14-08-2010 12:11 IP: 83.*.*.*

Nareszcie zabytek jest w godnych rękach,bo to co działo się za sprawą GS wołał:upset:o o pomstę do nieba!

elos elos 14-08-2010 13:12 IP: 109.*.*.*

będzie ciężko, jednak wierze ze sie uda to odnowić :)

xx xx 14-08-2010 14:44 IP: 82.*.*.*

tak blisko a takie niesamowite miejsce o którym nikt nie wie. Bardzo dobrze, że znaleźli się inwestorzy, fajne miejsce będzie;) Gmina Tarnowiec się rozwija

ss ss 14-08-2010 20:10 IP: 82.*.*.*

a i pasowało by centrum wykurzyć stamtąd bo tylko szpeci krajobraz. Żule napewno odstraszą klientów restauracji

;) ;) 15-08-2010 17:37 IP: 109.*.*.*

no Mateusz... Trzymam kciuki :)

Wyborca Wyborca 15-08-2010 18:43 IP: 82.*.*.*

a w jaki to sposób władze gminne pomogły w "przejęciu budynku"?

xx xx 15-08-2010 21:17 IP: 82.*.*.*

wkońcu zmienił się właściciel, poprzedani właścicielka nie zrobiła kompletnie nic żeby jakoś zabezpieczyć ten budynek przed ruioną. Zanim została właścicielką ten budynek nie był aż w takim tragicznym stanie, jeszcze z dwa lata i to by się zawaliło, całe szczęście żę teraz znalezli się właściciele z prawdziwego zdarzenia

Witkasia Witkasia 16-08-2010 16:03 IP: 80.*.*.*

Bardzo cieszy mnie fakt, że wreszcie coś ruszy z dworem tak dobrze znanym przez geniusza mego życia, Witkacego. Jednakże! Informacja o rzekomych malowidłach, które miałyby być jego autorstwem jest nierzetelna- przeprowadzono kilka lat temu badania nad nimi i wykluczono tę hipotezę. Szczegółowo sprawa opisana jest w linku poniżej. http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/3565EA4B

bogdan bogdan 17-08-2010 09:40 IP: 83.*.*.*

PRZY OKAZJI ZAPYTAM KTO JEST WŁAŚCICIELEM DWORKU PO ZLIKWIDOWANYM DOMU DZIECKA W SZEBNIACH I DLACZEGO TAK SIE TO UKRYWA - CZYŻBY JACYŚ PROMINENCI?

?? ?? 17-08-2010 11:56 IP: 83.*.*.*

Czyli WŁADZA może nadal zabrać coś komuś i dać komuś innemu? (fragment artykułu pod drugim zdjęciem od góry) - niby nie ta epoka a wszystko po staremu - strach się (nie) bać, trzeba zrobić zasieki i psa zakupić.

... ... 18-08-2010 19:19 IP: 79.*.*.*

.....................................bez komentarza!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Poleć artykuł znajomemu
zamknij (x)
Wpisz e-mail znajomego
Twoja wiadomość
Wprowadź kod z obrazka
© Jaslonet.pl 2008-2016 | Kontakt: tel. 500 145 189, e-mail: redakcja | regulamin | reklama w portalu | patronat medialny